به وب سایت
خوش آمدید
این سایت با هدف آموزش، ایجاد بستر ارتباطی مناسب میان عکاسان و ارتقاء سطح کیفی علاقه مندان هنر عکاسی فعالیت می نماید.
لطفا با ارسال نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در این مهم یاری نمایید.

فرازهای فرهنگی

بسیاری از مردم نگاه می کنند ولی عده کمی از آنها میبینند .

آندره کرتز

لنزهاي مختلف از سيگما

دفعات بازدید:

لنزهاي مختلف از سيگما

لنز‌های سری Contemporary، Art و Sport سیگما، سه گروه ازلنز‌ها هستند که از این به بعد تمامی لنز‌های این شرکت براساس این گروه‌ها دسته‌بندی می‌شوند. در سال ۲۰۱۲ سیگما اعلام کرد که خط تولید لنز‌های خودش را مجددا تغییر ساختار داده است تا از این به بعد مشتریان جدید این شرکت که پیش از این با لنز‌های سیگما آشنا نبوده‌اند، بتوانند لنز‌های جدید سیگما را راحت‌تر تشخیص دهند. سه گروه یا دسته‌بندی جدید لنز‌های سیگما شامل Contemporary، Art و Sport می‌شوند که به طور خلاصه آن‌ها را این‌طور توصیف می‌کنند: سری لنز‌های Contemporary، لنز‌های کوچک و چندمنظوره هستند. سری لنز‌های Art، که لنزهای پرایم باکیفیت با دیافراگم‌های باز و ثابت هستند و سری لنز‌های Sport که اشاره به لنز‌های زوم بلند و باکیفیت این شرکت دارند. سیگما تأکید می‌کند که از این پس هر یک از لنز‌هایی که معرفی می‌کند، در یکی از این دسته‌بندی‌ها قرار خواهند گرفت.

به نظر می‌رسد که انتخاب این دسته‌بندی‌ها صرفا به‌منظور ساده‌تر کردن انتخاب لنز‌ها برای مشتریان نباشد و ظاهرا این شرکت قصد دارد تا با این دسته‌بندی، هدف از ساخت و عرضه هر یک از لنز‌هایش را نیز توصیف کند. به عنوان مثال لنز سیگما Art 12-24mm F4 DG HSM، علی‌رغم اینکه در دسته‌بندی سری لنز‌های Art قرار می‌گیرد، یک لنز پرایم نیست. اما توصیف سیگما از سری لنز‌های سیگما Art، با مشخصه سریع، باکیفیت، دیافراگم باز و ثابت، کاملا درباره این لنز صدق می‌کند و می‌توان آن را واقعا یک لنز “هنری” در نظر گرفت. به همین دلیل است که سیگما این‌طور عنوان کرده که منظور این شرکت از قرار دادن یک لنز در یکی از این دسته‌بندی‌ها این است که به عکاسان بگوید، با استفاده از هر یک از این لنز‌ها قرار است چه نوع عکس‌هایی را ثبت کنند.
Contemporary
لنز‌های سری Contemporary، Art و Sport سیگما
لنز‌های سری Contemporary سیگما، با یک حرف C برجسته روی بدنه لنز مشخص می‌شوند. این لنز‌ها امکانات پیشرفته و تکنولوژی مدرن سیگما را در بدنه‌های کامپکت و جمع‌وجور ارائه می‌دهند و محدوده بزرگی از نیاز‌های روزمره عکاسی با دوربین‌های DSLR را پوشش می‌دهند. در سری لنزهای Contemporary ، لنز‌هایی مانند تله‌فوتو‌های زوم، زوم بلند، زوم‌های واید به تله و به طور کلی لنز‌هایی همه‌کاره را می‌بینیم.
Art
لنز‌های سری Contemporary، Art و Sport سیگما
لنز‌های سری Art سیگما نیز با یک حرف برجسته A روی بدنه لنز تشخیص داده می‌شوند. تمرکز این لنز‌ها بیشتر بر ساختار پیشرفته عدسی‌ها و طراحی دیافراگم‌های باز و کیفیت بسیار بالا قرار دارد و اغلب مورد استفاده عکاسان حرفه‌ای قرار می‌گیرند. عکاسانی که در نور کم عکس می‌گیرند یا عکاسی پرتره می‌کنند، بیشترین استفاده را از دیافراگم باز این لنز‌ها می‌برند. در سری لنز‌های Art سیگما، لنز‌های پرایم با دیافراگم‌های باز، لنز‌های Wide و Ultra-Wide، لنز‌های Macro و حتی لنز‌های تله زوم را نیز می‌بینیم.
Sports
لنز‌های سری Contemporary، Art و Sport سیگما
لنز‌های سری Sport سیگما، شاخه‌ای جدید از لنزهای سیگما هستند که این شرکت از سال‌ها پیش هم یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان آن در بازار بوده است. لنز‌های تله بلند جدید سیگما، که با یک حرف برجسته S روی بدنه آن‌ها مشخص می‌شوند، اشاره به لنز‌های زوم تله بلند این شرکت دارند که معمولا مورد استفاده عکاسان ورزشی، خبری و حیات‌وحش قرار می‌گیرند. ساختار اپتیکی پیشرفته، بدنه‌های بزرگ و سنگین و دهانه‌ بزرگ این لنز‌ها، امکان عکس‌برداری از واصل دور، حتی در محیط‌های کم‌نور را نیز به خوبی فراهم می‌کند.
شاید بهتر باشد، این دسته‌بندی را نوعی تگ گذاری روی خط تولید آینده لنز‌های سیگما در نظر بگیریم. اگرچه دسته‌بندی این لنز‌ها می‌خواهد به عکاسان کمک کند تا انتخاب بهتری داشته باشند، اما در نهایت این خود عکاسان هستند که بسته به دید و تصمیم‌گیری خودشان، عکسی که می‌خواهند را با آن‌ها می‌گیرند. سیگما سعی کرده تا کنار مشخصات فنی لنز‌ها، با تعریف روش عکاسی با آن‌ها، دسته‌بندی جدیدی را برای انتخاب لنز در اختیار عکاسان بگذارد. بنابراین عکاسان و هنرمندان می‌توانند با انتخاب هر یک از این گروه‌ها، سریع‌تر از انتخاب براساس مشخصات فنی، به لنز دلخواه خود برسند.

لنزهای سری Sport

لنزهای سری Art

لنزهای سری Contemporary

نویسنده مقاله دوربین و لنز: 
کوروش یزدانی