به وب سایت
خوش آمدید
این سایت با هدف آموزش، ایجاد بستر ارتباطی مناسب میان عکاسان و ارتقاء سطح کیفی علاقه مندان هنر عکاسی فعالیت می نماید.
لطفا با ارسال نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در این مهم یاری نمایید.

فرازهای فرهنگی

چشم پنجره ایست به روح . طوری عکاسی کنید تا نگاه بیننده با نگاه سوژه عکاسی در ارتباط قرار بگیره .

5 نکته برای استفاده از Lens Flare در عکاسی (2)

دفعات بازدید:

از فلش استفاده کنید

    عکس زیر در واقع برای شبیه‌سازی منبع نوری که وجود ندارد، از فلش به عنوان منبع نور استفاده‌‌ می‌کند. همان‌گونه که می‌بینید، Lens Flare ایجاد شده، بسیار شبیه زمانی است که منبع نوری مانند خورشید وجود دارد؛ ولی شدت این پدیده به دلیل قوی نبودن نور و همچنین خارج بودن آن از فریم، مانند تصویر قبل زیاد نیست

 

 

دیافراگم

    اگر دقت کنید، متوجه این موضوع خواهید شد که پدیده‌ی Lens Flare در واقع به شکل تیغه‌های دیافراگم لنز شبیه است.هر چه کیفیت‌تر لنز بهتر باشد (به طور معمول لنز‌های گران‌تر)، شعله‌های نور تشکیل شده نرم‌تر خواهند‌بود؛ ولی صرف‌نظر از این موضوع، اگر دهانه دیافراگم را تا حداکثر مقدار ممکن باز کنید (پایین‌ترین F)، پدیده‌ی Lens Flare ایجاد شده، نرم و گرد خواهد بود؛ چون تیغه‌های دیافراگم ورود نور را مسدود نمی‌کنند.

 

 

فوکوس

    وقتی‌که مستقیم به سمت منبع نور عکس می‌گیرید، پیدا کردن نقطه درست فوکوس برای دوربین سخت است؛ بنابراین برای حل این مشکل، سه راه حل وجود دارد.

    می‌توان از فوکوس دستی استفاده کرد؛ این راه‌حل جوابگو است ولی بهترین گزینه نیست.

    می‌توان از تکنیک قفل فوکوس (Focal Lock) استفاده کرد؛ به این صورت که ابتدا زاویه‌ی دوربین را کمی تغییر می‌دهید، به‌گونه‌ای که سو‌ژه نور خورشید را بپوشاند، در این حالت روی سوژه فوکوس می‌کنید و سپس کادر خود را دوباره همانند قبل تنظیم کرده و بدون تغییر مجدد فوکوس، تصویر را ثبت می‌کنید.

    می‌توان از گشودگی دیافراگم پایین‌تری (F بالاتر) استفاده کرد. وقتی با نور زیادی مواجه می‌شوید، می‌توانید از گشودگی دیافراگم پایین‌تری استفاده کنید که در نتیجه‌ی آن،

عمق میدان عکس زیادتر می‌شود.

به نور زاویه دهید

    اگر می‌خواهید که نور روی عکس شما شعله‌ی هنری ایجاد کند، باید از زوایه‌ی خاصی بتابد. یک Lens Flare خوب به زاویه‌ی نور بستگی دارد، و زاویه‌ی نور نیز به زمان روز وابسته است. در هنگام عصر عکاسی کنید به گونه‌ای که نور در گوشه‌ی کادر عکس قرار بگیرد؛ برای مثال می‌توان از قانون کادربندی یک‌سوم (Rule Of Thirds) استفاده کرد.

 

 

نویسنده مقاله عکاسی: 
کوروش یزدانی